ELECTED COLLEGIATE - 2019/2021
Faculty Representatives
Bruno Otávio de Lacerda Abrahão
Jonei Cerqueira Barbosa
Maria Cecília de Paula Silva (Coordinator)
Maria Inez da Silva de Carvalho Souza
Research Line Curriculum, Information and Training - Representatives
Rosiléia Oliveira de Almeida - Incumbent
Edvaldo Souza Couto - Alternate
Research Line Education and Diversity - Representatives
Cristina Maria D’Ávila Teixeira - Incumbent
Giovana Cristina Zen - Alternate
Research Line Education, Body Culture and Recreation - Representatives
Coriolano Pereira da Rocha Júnior – Incumbent
Research Line Policy and Education Management - Representatives
Rodrigo da Silva Pereira - Incumbent (Vice-coordinator)
Gilvanice Barbosa da Silva Musial – Alternate
Research Line Language, Subjectivation and Pedagogical Praxis - Representatives
Elaine Cristina de Oliveira - Incumbent
Vanessa Sievers de Almeida - Alternate
Students Representatives
Érica Cordeiro Cruz Sousa - Doctorate
Elson de Souza Lima - Doctorate/Alternate
Michele Rodrigues de Lima - Master’s
Elisete Santos - Master’s/Alternate
Servant Representative
Kátia Leni Sousa Santos Cunha - Incumbent
Luís Claudio Silva Lima - Alternate
------------------------------------------------------------------------
ELECTED COLLEGIATE - 2017/2019
Faculty Representatives
Elza Margarida de Mendonça Peixoto
Maria Cecília de Paula Silva (Coordinator)
Maria Inez da Silva de Souza Carvalho
Pedro Rodolpho Jungers Abib
RESEARCH LINES - REPRESENTATIVES
Curriculum, Information and Training
Marlécio Maknamara da Silva Cunha - Incumbent
Amanda Amantes Neiva – Alternate
Education and Diversity
Alessandra Santana Soares e Barros – Incumbent (Vice-Coordinator)
Cristina Maria D’Ávila Teixeira – Alternate
Education, Body Culture and Recreation
Augusto César Rios Leiro – Incumbent
Policy and Education Management
Rodrigo da Silva Pereira – Incumbent
Gilvanice Barbosa da Silva Musial – Alternate
Languages, Subjectivations and Pedagogical Praxis
Elaine Cristina de Oliveira – Incumbent
Solyane Silveira Lima – Alternate
STUDENTS REPRESENTATIVES
Átila Belens Ferreira dos Santos – Master’s
Ailton Cotrim Prates – Doctorate
Eliabe Figuerêdo de Oliveira – Master’s/Alternate
Érika Carvalho Silva – Doctorate/Alternate
Moisés Henrique Zeferino Alves – Doctorate/Alternate
TECHNICAL STAFF REPRESENTATIVE
Cleiton Santos Lima – Incumbent
Beatriz Pereira Cardoso – Alternate
------------------------------------------------------------------------
ELECTED COLLEGIATE - 2015/2017
FACULTY REPRESENTATIVES
Celi Nelza Zülke Taffarel
Elza Margarida de Mendonça Peixoto
Maria Helena Silveira Bonilla (Coordinator)
Pedro Rodolpho Jungers Abib
RESEARCH LINE REPRESENTATIVES
Curriculum, Information and Training
Jonei Cerqueira Barbosa – Incumbent (Vice Coordinator)
Rosiléia Oliveira de Almeida – Alternate
Education and Diversity
Alessandra Santana Soares e Barros – Incumbent
Education, Body Culture and Recreation
Augusto César Rios Leiro – Incumbent
Emanoel Luís Roque Soares – Alternate
Policy and Education Administration
José Albertino Carvalho Lordelo – Incumbent
Robinson Moreira Tenório – Alternate
Languages, Subjectivations and Pedagogical Praxis
Lygia de Souza Viegas – Incumbent
Dinéa Maria Sobral Muniz – Alternate
STUDENTS REPRESENTATIVES
Moisés Henrique Zeferino Alves – Master’s
Márcia Morschbacher – Doctorate
Ananda Nascimento Pimenta – Master’s /Alternate
João Paulo Dória de Santana – Doctorate/Alternate
TECHNICAL STAFF REPRESENTATIVE
------------------------------------------------------------------------
COLLEGIATE – 2013/2015
Maria Helena Silveira Bonilla - Coordinator
Jonei Cerqueira Barbosa - Vice Coordinator
Claudio de Lira Santos Junior - Member
Coriolano Pereira da Rocha Junior - Member
Edvaldo Souza Couto - Member
Lygia de Sousa Viegas - Member
Maria Cecília de Paula Silva - Member
Maria Roseli Gomes Brito de Sa - Member
Maria Virgínia Machado Dazzani - Member
Miguel Angel Garcia Bordas - Member
Robinson Moreira Tenório - Member
Vera Lúcia Bueno Fartes - Member
------------------------------------------------------------------------
COLLEGIATE – 2011/2013
José Albertino Carvalho Lordelo - Coordinator
Maria Helena Silveira Bonilla - Vice-Coordinator
Claudio de Lira Santos Junior - Member
Jonei Cerqueira Barbosa - Member
José Wellington Marinho de Aragão - Member
Maria Couto Cunha - Member
Maria Roseli Gomes Brito de Sa - Member
Mary de Andrade Arapiraca - Member
Miguel Angel Garcia Bordas - Member
Sara Martha Dick - Member
------------------------------------------------------------------------
COLLEGIATE – 2009/2011
José Albertino Carvalho Lordelo - Coordinator
Maria Cecília de Paula Silva - Vice Coordinator
Edvaldo Souza Couto - Member
Paulo Roberto Holanda Gurgel - Member
Robinson Moreira Tenório - Member
Vera Lúcia Bueno Fartes - Member
------------------------------------------------------------------------
COLLEGIATE – 2007/2009
Robinson Moreira Tenório - Coordinator
José Albertino Carvalho Lordelo - Vice-Coordinator
------------------------------------------------------------------------
COLLEGIATE – 2005/2007
Roberto Sidnei Alves Macedo - Coordinator
Dinea Maria Sobral Muniz - Vice-Coordinator
José Albertino Carvalho Lordelo - Member
Roberto Sidnei Alves Macedo - Member
Theresinha Guimarães Miranda - Member
------------------------------------------------------------------------
COLLEGIATE – 2003/2005
Theresinha Guimarães Miranda - Coordinator
Dante Augusto Galeffi - Vice-Coordinator
------------------------------------------------------------------------
COLLEGIATE – 2001/2003
Theresinha Guimarães Miranda - Coordinator
Sergio Coelho Borges Farias - Vice-Coordinator
Dora Leal Rosa - Member
Luiz Felippe Perret Serpa - Member